تاریخچه هود

هود ها از گذشته تا به حال کاربرد و کارکرد اصلی خود که همان خارج کردن بوی غذا از محیط آشپزخانه بوده است را حفظ کرده اند. در گذشته از یک فن ساده تو کار با یک قاب چوبی یا فی و یا نهایتا یک ورق گالوانیزه رنگ شده که درون کابینت نصب می شد، ساخته می شد. قاعدتا این یک هود ارزان قیمت و ساده و کاملا کاربردی بود اما معایب خود را هم داشت! صدای زیاد، شکل ظاهری نه چندان جذاب، آلودگی و عدم امکان نظافت راحت از معایب هود های ساده بود. این معایب باعث می شود که ما به سراغ انتخاب یک هود امروزی برویم.

چرا هود ارزان و خوب نیاز هر خانه است؟

قبل از هر چیز شاید لازم باشد تا از اهمیت استفاده هود بگوییم. هود از اجزای اصلی هر آشپزخانه به شمار می آید و وجود یک هود خوب با عملکرد و کارکرد مناسب می تواند خیال هر فردی را از بابت تمیز نگه داشتن آشپزخانه از ذرات چربی، بخار آب و همچنین بوهای متعدد که با گذر زمان می تواند در ایجاد بوی نا مطبوع تاثیرگذار باشد راحت کند. امروزه علاوه بر استفاده از هود به عنوان یک وسیله برای بیرون بردن بوی نامطبوع ناشی از پخت پز روی اجاق گاز، هود تبدیل به یک وسیله و یک جزء برای افزودن به زیبایی و جلوه در آشپزخانه ما شده است.

شکل ها، طرح ها و مدل های هود به حدی متنوع و شکیل شده اند که این موضوع باعث شده است انتخاب بین انواع هود برای بعضی از مردم کار ساده ای نباشد. ما در بازرگانی میرزاده سعی کرده ایم با دادن توضیحات کامل درباره هود های مختلف و قطعات آن ها به شما کمک کنیم تا به صرفه ترین و کاربردی ترین انتخاب ممکن را برای خانه خودتان داشته باشید.

اجزای تشکیل دهنده هود

علی رغم اینکه هود ها در طرح ها و مدل های متنوعی طراحی و تولید می شوند اما عمدتا بیشتر اجزای آنها مشترک هستند. در این بخش به اعضای اصلی هود ها اشاره خواهیم کرد. برای خرید هود خوب باید دقت داشت که اجزا و قطعاتی که برای هر مدل از هود طراحی شده اند با نیاز های شما هم خوانی داشته باشد.

بدنه هود

شاید بتوان گفت اصلی ترین و جذاب ترین بخش یک هود در نگاه اول بدنه آن باشد که بسته به شکل هود و فضای قرارگیری آن، از جنس استیل، آلومینیوم، فولاد و شیشه ساخته می شود. معمولا هود ها در یک نوع خاص (به عنوان مثال مورب) با طراحی های مختلف تغییرات قیمت قابل ملاحظه ای دارند اما نه تا حدی که به دلیل تغییر این فاکتور نتوان هود مورد نظر را خریداری کرد.

شرکت های مختلف تولید هود سعی کرده اند هنر خود را در زمینه طراحی به حداکثر برسانند و طرح هایی را متناسب با علاقه مشتریانشان به تولید برسانند. لازم به ذکر است که رنگ بندی های مختلف و استفاده از شیشه در طراحی در این قسمت از هود قرار می گیرد.

فیلتر هود

جهت جذب رطوبت، چربی و گرد غبار ناشی از پخت و پز بوده و عمدتا از جنس آلومینیوم یا فولاد و دارای فیلتر چربی گیر، فیلتر ذغال و … می باشند. نکته ای که درباره قیمت گذاری هود ها وجود دارد این است که فیلتر های هود قابلیت تعویض دارند یا خیر. همانطور که می دانید با اضافه شدن این قابلیت به هود شما می توانید پس از مدتی که خود شرکت نصاب به شما خواهد گفت و یا در داخل دفترچه راهنما وجود دارد فیلر ها را تعویض کنید. تعویض فیلتر ها باعث تغییر قدرت مکش و همچنین کیفیت هوای خروجی تاثیر بسیاری داشته باشد. برای داشتن یک هود خوب، بهتر است در صورت نیاز تعویض فیلتر ها را انجام دهید.

حسگرهای هود

هود ها بسته به مدل دارای حسگرهای مختلفی از جمله حسگر دما، حسگر تشخیص زمان شستشو و تعویض فیلتر، حسگر دود و حسگر میزان گاز مجاز محیط برای تشخیص گازهایی از قبیل متان، اتان، پروپان و بوتان جهت افزایش دور فن و جلوگیری از ایجاد خطر برای ساکنین می باشند. توصیه ما این است که در هنگام خرید از هود هایی استفاده کنید که این سنسور ها را داشته باشند. دادن مبلغ بیشتری برای خرید این هود ها مثل بیمه کردن جان خودتان و خانواده عزیزتان است. علاوه بر این حسگر های یک هود خوب می توانند از آتش سوزی ها که باعث خسارات زیادی می شوند جلوگیری کنند.

لامپ هود

در هود از لامپ هم برای روشنایی فضای اجاق گاز و همچنین افزایش جلوه هود جهت زیبایی محیط به عنوان یکی از اجزای اصلی آشپزخانه استفاده می شود. نوع لامپ ها و تعداد آن ها در هود های مختلف متفاوت است اما از نظر قیمتی این آیتم تفاوت زیادی ایجاد نمی کند. با این حال اگر مدت زیادی را به آشپزی اختصاص می دهید هود خوب و مناسب شما هودی است که روشنایی بهتری دارد. این کار از آسیب های چشم در بلند مدت جلوگیری می کند.

کلیدهای هود

عمدتا در دو نوع فیزیکی و لمسی طراحی شده و شکل آن بستگی به زبان طراحی کلی هود دارد. کلیدهای هود شامل کلید تنظیم دور فن، کلید تایمر روشن و خاموش شدن خودکار، کلید روشنایی و همچنین کلید مدیریت سنسور هاست. اگر قابلیت لمسی بودن تنظیمات هود و دکمه های آن برای شما اهمیت دارد باید مبلغی نسبتا چشم گیر را برای خرید هود آماده کنید!

فن هود

مسلما فن، یکی از اجزای مهم و تعیین کننده در انتخاب هود می باشد. در اکثر موارد دارای 3 درجه کند، متوسط و تند است اما در بعضی هودها درجه 4 یا 5 نیز متناسب با میزان شدت گاز و بوی ناشی از پخت و پز دیده می شود. با زیاد شدن تعداد فن ها و یا قدرت آن ها قیمت کلی هود نیز متفاوت خواهد بود. بسته به غذا های خانگی ای که تهیه می کنید قدرت های مکش مختلفی برای انتخاب وجود دارند. در نظر داشته باشید که بهتر است هودی انتخاب کنید که قدرت مکش موتور آن به اندازه مساحت آشپز خانه شما باشد. با این حال ممکن است هود خوب مورد نظر شما قدرت مکش بیشتر یا کمتری نسبت به اندازه آشپزخانه شما داشته باشد که این موضوع به نیاز شا از هود بر می گردد.

طراحی هود خوب چگونه است؟

هود ها انواع و شکل های متفاوتی دارند. طراحی های مدرن تر برای هود ها باعث شده تا آشپزخانه های امروزی حالت های بهری به خود بگیرند. در ادامه به انواع هود ها اشاره خواهیم کرد که هر کدام از آن ها تنها یک استایل برای طراحی هستند. بسته به نوع طراحی آشپرخانه شما و سلیقه خودتان می توانید هر کدام را برای خرید انتخاب کنید.

هود زیر کاینتی

این هود ها همان طور که از نامشان پیداست زیر کابینت نصب می شوند. اولین مدل طراحی شده از هود یک هود زیر کابینتی بود. به طور کلی این هود دارای قدرت مکش پایینی هستند. بعضی تک موتره و بعضی دو موتوره هستند. نکته مثبت در مورد این نوع از هود ها قیمت بسیار مناسب آن با امکاناتش هست. نگهداری آسان تر در برابر دیگر هود ها و فضای کمی که اشغال می کند هم به گونه ای مثبت اند هر چند صدای زیاد و مکش کم این هود باعث شده زیاد مورد علاقه مردم نباشد.

هود شومینه ای

هود های شومینه ای یا همان هود های دیواری که مورد علاقه مردم است، اغلب روی دیوار اما گاها دیده شده که بر سقف نیز نصب می شود. بسیار شبیه به هود های زیر کابینتی اند ولی بزرگتر و بلندترند. به راحتی تمیز می شوند و با وجود صدای کمتر مکش بالاتری دارند. این هود ها تنوع بیشتر و اغلب سنسور هایی نیز دارند. بدلیل استفاده از فاتی با مقاومت گرمایی بیشتر این هود ها بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. اگر صاحب یک آشپزخانه هستید که غذا های بیرون بر دارید و یا کسب و کار شما به پخت و پز مربوط است بهتر است از این هود ها استفاده کنید. شاید بتوان گفت این نوع هود ها برای بیشتر گزینه ها یک هود خوب طلقی می شوند اما با این ممکن است بعضی موارد از این قاعده پیروی نکنند.

هود شیبدار

این هود ها اگر هم مورد توجه باشند به دلیل شکل خاصشان است، مانند هود های شومینه ای هستند اما با مکش کمتر. دلیل این موضوع هم شکل آن است. با این که این شکل خانه ای زیباتر به ما نشان خواهد داد، شیبدار بودن باعث می شود هود به درستی کار خود را انجام ندهد و نتواند مکش مناسبی را نشان دهد، به همین دلیل این هود ها بیشتر جنبه تجملاتی دارند. صدای کمتر و زمان مفید بیشتر این هود از دیگر نکات مثبت آن است.

هود جزیره ای

یک نوع هود خوب، خاص و بسیار زیبا که با تمام هود ها فرق می کند و زیبایی خاصی را به شما نشان می دهد.این نوع از هود ها بر روی سقف نصب می شوند. قدرت کمتری دارند اما مکش آن قابل قبول است. تنها مشکل مهم این هود ها فیلتری بودن آن هاست و اینکه نمی تواند تهویه داشته باشند. به طور کلی این هود برای یک خانواده کم جمعیت مناسب است.

هود مخفی

استفاده از هود های مخفی اخیرا مردم را به سمت خودش جذب کرده است. صدای بسیار زیاد و قدرت پایین و … همه و همه دلیلشان کوچکی این هود و نبود جا است. این نوع هود ها برای آشپزخانه هایی که فضای کمی دارند توصیه می شود اما باید دقت داشته باشید که مشکلات ذکر شده درباره آن ها وجود دارد. به طور کلی این نوع هود ها خوب نیستند و شاید بهتر باشد از انواع دیگر هود ها استفاده کنید.

بهترین مارک های هود ایرانی کدامند؟

جواب دادن به این سوال خودش مقاله ای طولانی را طلب می کند و به همین دلیل سعی شده تا درباره هر کدام از شرکت های مطرح در سطح کشور توصیحاتی داده شود. شما می توانید برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر دیگر مقالات ما از جمله هود بیمکث” و هود کلایبرگ” را مطالعه کنید. به طور کلی در زمان حال کارخانه های بیمکث، کلایبرگ، استیل البرز و بیتا در بازار ایران جزو مطرح ترین کارخانه های تولید هود هستند.

نکاتی در مورد نگه داری و نظافت هود

در پایان نکاتی را در مورد نگهداری هود و نظافت آن برای شما آماده کرده ایم. در نظر داشته باشید که هر هود خوب در صورتی که به درستی تمیز نشود و در شرایط نا مناسبی قرار بگیرد بازدهی کامل خود را از دست می دهد. بهتر است هر چند ماه یا حداقل سالی یک بار (البته با م نصابان و متخصصین در این زمینه) دستی به هود منزلتان بکشید و آن را تمیز کنید.

جهت تمیز کردن هود های شیشه ای حداقل یک پس از خاموش شدن هود اقدام کنید.

جهت تمیز کرن هودهای استیل از تمیز کننده ای با قابلیت محافظت از بدنه استیل استفاده کنید تا از آسیب رسیدن به بدنه هود جلوگیری شود.

برای شست و شو و تمیز کردن فیلتر های هود به دستور العمل کارخانه برای نحوه باز کردن فیلتر و همچنین دوره زمانی پیشنهادی برای شست و شوی آن دقت کنید.

هنگام روشن بودن اجاق گاز و پخت و پز شدید هود را ترجیحا در دور پایین قرار داده تا از آسیب به اجزای داخلی هود جلوگیری شود.

بهترین فاصله برای نصب هود 70-50 سانتی متر بالا از اجاق گاز است.

 

هود های دارای مجرای تهویه بسیار بهتر و مناسب تر از هود های فیلتر دار هستند هر چند نصب آن ها بسیار سخت تر است.

تنها پارامتر انتخاب هود خوب قدرت مکش موتور نیست! در هنگام خرید فقط به قدرت مکش دقت نکنید. نکات مهم تری از جمله زیبایی تاثیرات بسیاری دارند!

اندازه هودی که می خرید در صورتی که با اندازه اجاق گازتان نخواند فایده ای ندارد! پس برای خرید هود به این نکته نیز دقت داشته باشید.


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
عکس آقای خامنه ای

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

یک مترجم نیما رایانه تنها بعد تو آشپزخونه معجزه قران و ادعیه Johnny مشهد - تور مشهد